احتمالاً شما هم مانند بسیاری از افراد خرید اینترنتی یا همان Online Shopping را تجربه کرده‌اید. حقیقت این است که به جهت قیمت مناسب محصولات، صرفه جویی در زمان و همچنین راحتی در خرید، افراد امروزه ترجیح می‌دهند تا خریدهایشان را آنلاین و به دور از شلوغی و ترافیک انجام دهند.

 

خریدهای اینترنتی مزایای بسیار زیادی دارند اما معایبی نیز دارند که با آگاهی نسبت به آن‌ها و در نظر داشتن چند نکتهٔ ساده می‌توان معایب را برطرف نمود و یا به حداقل مقدار ممکن رسانید.

با این وجود زمانیکه حرف از فروشگاه های آنلاین می شود، شاهد حضور اشخاص و یا به عبارتی سایت های مختلفی هستیم که در این زمینه فعالیت می کنند و بی شک نمی توان به هریک از آنها اعتماد کرد. بنابراین چکونه می توانیم از صحت و سلامت سایت هایی که خریداری می کنیم، مطلع شویم؟ آیا چنین چیزی ممکن است؟

راه های مختلفی برای شناسایی صحت و سلامت سایتی که قصد داریم از آن محصولاتی را خریداری نماییم، وجود دارند و در هنگام خرید باید به تمام آنها توجه کنیم که در ادامه این مطلب می توانید با توصیه های کار آمد برای امنیت خرید اینترنتی مطلع شوید. همراه ما باشید.

در ادامه به موارد مهمی که در خرید آنلاین باید مد نظر قرار دهید اشاره خواهیم کرد:

  • شرایط و ضوابط خرید آن سایت را بررسی کنید.

پس از شناخت کامل سایتی که قصد دارید از آن خریداری کنید، مورد دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که شرایط و ضوابط خرید آن سایت را بررسی کنید، مشخصات فنی محصول مورد نظر را به دقت مطالعه کرده تا بتوانید انتخاب و خرید بهتری داشته باشید.

  • محصول خریداری شده بهتر است که گارانتی تعویض داشته باشد.

گاها ممکن است که محصول قبل از آنکه به دست شما برسد، آسیب دیده باشد و نتوانید کاری با آن انجام دهید. بنابراین اگر محصولی که خریداری نموده‌اید، گارانتی تعویض داشته باشد می‌توانید با فروشنده هماهنگی نمایید و محصول ناسالم را تعویض نمایید.

  • داشتن نماد اعتماد الکترونیک کسب و کارهای اینترنتی ضروری است!

در ابتدا حتماً توجه داشته باشید که در انتهای سایت فروشنده، نماد اعتماد الکترونیک وجود داشته باشد. این نماد از طریق سازمان نام توسعه تجارت الکترونیکی به سایت‌های فروشنده به عنوان تأییدیه‌ای داده می‌شود که این نماد چیزی بیشتر به عنوان صلاحیت فروشنده داده می‌شود و هر سال باید تمدید شود.

  • از شناسه‌های خرید خود حتماً اسکرین شات بگیرید.

گاها به دلایل مختلف ممکن است پس از خرید اینترنتی محصول به دست شما نمی‌رسد، در این صورت اولین کاری که باید کرد این است که با سایت فروشنده تماس حاصل می‌فرمایید و موضوع را گزارش می‌دهید که شما با وجود اسکرین شات گرفته شده می‌توانید خرید خود را اعلام کنید تا مشکل برطرف شود.

  • از مرورگر به روز استفاده کنید.

هنوز هم دیده می‌شود که بسیاری از افراد از مرورگرهای قدیمی و غیراستاندارد مانند اینترنت اکسپلورر نسخه ​۶ یا مرورگرهای قدیمی دیگر برای گشت و گذار در اینترنت استفاده می‌کنند. اگر به سلامت اطلاعات خود اهمیت می‌دهید و دوست دارید که سایت‌های فروشگاه‌هاي اینترنتی را به درستی روی مرورگر خود ببینید، از آخرین نسخه مرورگر مورد علاقه‌تان استفاده کنید. چرا که مرورگرها خود دارای مشکلات و حفره‌های امنیتی هستند که با کشف آنها نسخه‌اي جدید جهت پوشش این حفره‌هاي امنیتی عرضه خواهد شد. پس از آخرین نسخه مرورگرتان برای خرید الکترونیکی استفاده کنید.